Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach z wykorzystaniem long tail
Autorem artykułu jest Jacek Biernacki
Wykorzystanie techniki long tail umożliwia zmniejszenie kosztów pozycjonowania przy jednoczesnym poprawie stopnia konwersji. Zobacz jak korzystać z długiego ogona.
Długi ogon (ang. long tail) - koncepcja, którą sformułował Chris Anderson w 2004. Opisuje ona zjawisko, które występuje w momencie, kiedy posiadamy szeroki asortyment towarów lub usług a rzadko poszukiwane pozycje z tego asortymentu generują porównywalny dochód do masowo sprzedawanych towary lub usługi.
Zjawisko to występuje również w przypadku pozycjonowania stron i kampanii reklamowych z użyciem Adwords. Analizując statystyki niektórych stron internetowych można zauważyć, że większość odwiedzin pochodzi ze słów szczegółowych związanych tematycznie z ogólnymi słowami użytymi w kampanii lub pozycjonowaniu.
Zobrazujmy to na przykładzie. Jeżeli wykorzystujemy słowo ogólne - linki - przy pozycjonowaniu, to długim ogonem dla niego będą frazy, które spowodują wyświetlenie naszej strony na frazy pochodne od słowa linki np. linki sponsorowane, linki w Google, linki do strony itd.
Zastosowanie w pozycjonowaniu
Pomimo mniejszej liczby wyszukań konkretnego słowa z długiego ogona, generuje ono zazwyczaj bardziej wartościowe wejścia na stronę (dłuższy czas wizyty, więcej przejrzanych stron). Natomiast liczba wszystkich wyszukań związanych z frazami z long tail, może przewyższyć wyszukania związane ze słowem ogólnym.
Zaletą techniki długiego ogona jest stosunek zysków z pozycjonowania (reklamowania) do kosztów poniesionych na ich promocje. Oczywiście duża część tych kosztów jest już poniesiona na promowanie słów ogólnych. Warto rozważyć strategię wypełnienia niszy na rynku odpowiednio dobranymi frazami długiego ogona. Gwarantuje to niższy koszt pozyskania odbiorcy (szczególnie w przypadku adwords) a może dać dużo większy zysk niż słowa ogólne. Żeby dobrze realizować tą strategię trzeba dokonać oceny trudności słów kluczowych używanych do pozyjonowania strony.
Zasada Perato
Wykorzystywana w strategii marketingowej opierającej się na założeniu 80/20, że 20% klientów generuje 80% dochodów. Jednak pierowotnie ta koncepcja opisuje dysproporcje w rozkładzie dochodów, równie dobrze może przyjąć wartość 60/40 w zależności od badanego zjawiska.
Warto sprawdzić jaki rozkład przyjmują słowa użyte przez nas przy pozycjonowaniu. Może zamiast skupiać się na pozycjonowaniu słów ogólnych, trzeba skupić uwagę na pozycjonowaniu fraz szczegółowych. Wskaźnikiem, który powinien dawać do tego sygnał jest 1/1 czyli koszty pozycjonowania są równe przychodom, lub jego wychylenie w stronę wyższych przychodów np 10/15.
Autor: Jacek Biernacki prowadzi firmę Cognitive it oraz Blog SEO - Pozycjonowanie stron
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz